Gözpınarı köyü Tarihçesi

Köy, Konya Akşehir arasında, Akşehir’e 24 km, anayoldan 7 km içerde bir kaynak suyun akış güzergahına yerleşmiş bir Anadolu köyüdür.

Köyde, çoğunluğu kerpiçten yapılmış iki katlı, çatısı toprakla örtülmüş ve içerden kamış hasırla örülü sundurma çıkıntıları olan evler olmasına rağmen artık günümüzde tuğladan ve kiremit çatılı evler olmuştur. 650 nüfusun geçim kaynağı tarım ve kısmen hayvancılık olup sulu tarımın yanı sıra kıraç bölgelere arpa, buğday ve haşhaş ekimi yapılmakta bölgede yoğun olarak pancar ekilip pekmezi kaynatılmaktadır. Hemen hemen 100 Traktör, 35 adet taktak kullanılmaktadır. 1965 yılındaki nüfus; 539’u kadın, 495’i erkek olarak 1034 kişi sayılmış. Yeni nüfusla kıyaslarsak şehre ne kadar göç verdiğimizi anlamış oluruz.

Sebze ve meyve ihtiyaç kadar ekilmekte, her hane telefon ve elektriğe sahiptir. Köyün Akşehir’le bağlantısı köyde bulunan otobüslerle ya da minibüslerle yapılmakta ayrıca kuzeyden Haydarpaşa-Kurtalan demiryolu geçmektedir. Akpınar denilen yerden kaynak suyu çıkmakta, bir kanalla mezarlıktan oradan da köyün içinden geçmektedir. Bu su; içme ve sulama için kullanılmaktadır. Köyde bu suyla daha önceleri Tatar’ın Damı denilen yerde bir değirmen, Tatar’la Gedik Emmi’nin ortak çalıştırdığı Elmalık’ın girişinde bir değirmen ve Gedik Emmi’nin istasyon karşısındaki Değirmen Pınarı dediğimiz yerde bir değirmen olmak üzere üç adet değirmen çalıştırılmıştır. İki adet camii vardır ve minareleri 2001 yılı depremiyle yıkılmıştır. 2003 yılında minareler yeniden yapılmıştır.

Eskiden Kocakır mevkiinde bol miktarda dolaman bulunurdu ve bu tepenin adı bugün bu isimle anılmaktadır. Bu tepenin başlangıcında Aktopraklık denilen yerde kireç içeriği yüksek toprak çıkmakta ve bu toprak kazılarak suyla karıştırılır ve evlerin badanasında kullanılır. Bu bölgeye Orman Müdürlüğüyle 4000 dekar ağaçlandırma yapılmıştır. Köyün kuzeyinde Kaha, batısında Erdoğdu, doğusunda Argıtanı, güneyinde Yeşilköy ( Yılanyusuf ) bulunmaktadır. Bu köyler ( Argıthan’ın dışında ) sonradan yerleşim alanlarıdır. Yeşilköy Çerkez, Kaha ve Erdoğdu; Muhacır, Balkan ve Tatar göçmenleridir.

Köyün muhtelif yerlerinde eski mezar kalıntıları vardır. Okulun inşaatı sırasında da birçok iskelet çıkmıştır. Ayrıca İstiklal Savaşından kalma Gavur Mezarlığı da bulunmaktadır.

Köy anayola Yılanyusuf’un bulunduğu yerleşim yeriyle bağlanır. Yılanyusuf sapağından girilir. 7 km yolla Asaklar güzergahından ulaşılır. Tren yolunun üstünden geçilerek yeşil bir kuşağın ortasında yer alır.

Kaynak: Cafer Öz’ün Azari (Gözpınarı) Kuruluş Öyküsü isimli kitabı
Sayın Cafer Öz’e teşekkür ederiz.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: